2021 NACC Cross Country Schedule

Date Teams/Event Time Score Links
Wed., Sep. 01 at University of Dubuque Spartan Igniter -- Dubuque, Iowa (Dubuque Soccer Complex)
  Aurora
  at Beloit College Early Bird -- Roscoe, Ill. (Kieselburg Forest Preserve)
  Edgewood
Fri., Sep. 03 at St. Francis (Ill.) Twilight Invitational -- Joliet, Ill. (Channahon Community Park)
  Benedictine (M)
  at UW-Parkside Vic Godfrey Open -- Kenosha, Wis. (Wayne E. Dannehl National XC Course)
  Rockford
  at Elmhurst Early Bird Invitational -- Elmhurst, Ill. (Eldridge Park)
  CUC, CUW, Dominican, Illinois Tech
Sat., Sep. 04 at St. Norbert Tom Barry Invitational -- Green Bay, Wis. (Colburn Park)
  Alverno, Lakeland, Mount Mary, MSOE, St. Norbert, WLC
Fri., Sep. 10 at Aurora University Spartan Classic -- Batavia, Ill. (Northwestern Medicine XC Course)
  Aurora, Benedictine (M), CUC, MSOE, Rockford
  at Lake Forest Forester Invitational -- North Chicago, Ill. (Foss Park G.C.)
  Dominican (W)
Sat., Sep. 11 at CUW Ken Weidt Classic -- Mequon, Wis. (CUW Championship Course)
  Alverno, CUW, Illinois Tech, Lakeland, Marian, Mount Mary, St. Norbert
  at UW-Plattevile Pioneer Gender Equity Invite -- Cuba City, Wis. (Cole Acres G.C.)
  Edgewood
Fri., Sep. 17 at Michigan State Spartan Invitational -- East Lansing, Mich. (Forest Akers East G.C.)
  St. Norbert
Sat., Sep. 18 at Wheaton (Ill.) Gil Dodds Invitational -- Warrensville, Ill. (St. James Farm Forest Preserve)
  Benedictine (M), CUC, Dominican, Illinois Tech, Rockford
  at UW-Whitewater Tom Hoffman Invitational -- Whitewater, Wis. (UWW Campus Course)
  Aurora, CUW, Edgewood, Lakeland, WLC
Sat., Sep. 25 at Carleton Running of the Cows -- Northfield, Minn. (Bill Huyck Championship Course)
  WLC
Fri., Oct. 01 at UW-Eau Claire Blugold Invitational -- Colfax, Wis. (Whitetail G.C.)
  MSOE, St. Norbert
  at Augustana (Ill.) Brissman-Lundeen Invitational -- Rock Island, Ill. (Saukie G.C.)
  Aurora, Illinois Tech
Sat., Oct. 02 at WLC Warrior Invitational -- West Allis, Wis. (Greenfield Park G.C.)
  Alverno, Benedictine (M), CUC, Dominican, Edgewood, Lakeland, Marian, Mount Mary, Rockford, WLC
  at University of Louisville Live in Lou Classic -- Louisville, Ky. (E.P. "Tom" Sawyer Park)
  Edgewood
Fri., Oct. 08 at Carthage Firebird Invitational -- Kenosha, Wis. (Wayne E. Dannehl National XC Course)
  Alverno, CUW, Dominican
Sat., Oct. 09 at Lawrence Gene Davis Invitational -- Appleton, Wis. (Reid G.C.)
  Lakeland, Marian
Fri., Oct. 15 at Bradley University Pink Classic -- Peoria, Ill. (Newman G.C.)
  Rockford
  at UW-La Crosse Drews/Neubauer Invitationals -- West Salem, Wis. (Maple Grove Venues)
  Aurora, MSOE
Sat., Oct. 16 at Wisconsin Private College Championships -- Appleton, Wis. (Reid G.C.)
  Alverno, CUW, Edgewood, Lakeland, Marian, Mount Mary, St. Norbert, WLC
  at Augustana (Ill.) Invitational -- Rock Island, Ill. (Saukie G.C.)
  Benedictine (M), CUC, Illinois Tech
Sat., Oct. 30 at NACC Cross Country Championships -- Mequon, Wis. (CUW Championship Course)
  All NACC schools
Thu., Nov. 04 at North Central (Ill.) Red/White Invitational -- Warrenville, Ill. (St. James Farm Preserve)
  Aurora, Dominican
Sat., Nov. 13 at NCAA Division III North Region Championship -- Colfax, Wis. (Whitetail G.C.)
  All Wisconsin NACC schools
  at NCAA Division III Midwest Region Championship -- Rock Island, Ill. (Saukie G.C.)
  All Illinois NACC schools
Sat., Nov. 20 at NCAA Division III Championships -- Louisville, Ky. (E.P. "Tom" Sawyer Park)
  All NACC qualifiers