Northern Athletics Collegiate Conference
2020-21 Statistics

Standings

NACC
    
Overall
 
   W   
   L   
Pct
   W   
   L   
Pct
Edgewood
8
0
1.000
10
1
.909
Concordia Wisconsin
7
1
.875
12
6
.667
Illinois Tech
5
2
.714
6
3
.667
Wisconsin Lutheran
5
3
.625
10
12
.455
MSOE
4
4
.500
5
8
.385
Marian
3
4
.429
3
6
.333
Lakeland
2
6
.250
2
6
.250
Dominican
1
7
.125
1
7
.125
Alverno
0
8
.000
0
8
.000
Concordia Chicago
0
0
.000
0
0
.000


 Overall Leaders
 

Singles Leaders

 ALL SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Fuchs,Cecile  EC 
10
0
1.000
Burgmeier,Maggie  EC 
3
0
1.000
Verbauwhede,Sydney  EC 
9
1
.900
Hance,Kylie  IIT 
8
1
.889
Verbauwhede,Ally  EC 
8
1
.889
Colbert,Morgan  IIT 
7
1
.875
Mies, Jennifer  CUW 
10
2
.833
Nissankula,Ramya  IIT 
5
1
.833
Chahin,Mouna  IIT 
5
1
.833
Modi, Yuti  MSOE 
9
2
.818

 #1 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Fuchs,Cecile  EC 
10
0
1.000
Colbert,Morgan  IIT 
7
1
.875
Lewandowski, Emma  MU 
5
4
.556
Budewitz, Ricki  CUW 
8
8
.500
Hartfield, Kaytlyn  WLC 
9
13
.409
Larson, Cameron  MSOE 
3
8
.273
Neiza, Sharon  DU 
2
6
.250
Babcock, Baylee  LU 
1
7
.125
Hanna, Kalei  AC 
0
5
.000

 #2 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Verbauwhede,Sydney  EC 
9
1
.900
Hance,Kylie  IIT 
6
1
.857
Samuta, Ashley  CUW 
8
4
.667
Marron, Hannah  MSOE 
5
3
.625
Medema, Gabrielle  WLC 
12
8
.600
Andrae, Mia  CUW 
3
2
.600
Paulson, Carly  MU 
3
3
.500
Conway, Sadie  LU 
2
6
.250
Hochstatter, Julia  DU 
1
6
.143
Clements, Katie  MSOE 
0
4
.000

 #3 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Verbauwhede,Ally  EC 
7
1
.875
Clements, Katie  MSOE 
5
2
.714
Haskell, Katelynn  WLC 
10
6
.625
Moen, Mallory  CUW 
6
4
.600
Trang,Allyson  IIT 
3
2
.600
Smith, Cierra  MSOE 
2
2
.500
Andrae, Mia  CUW 
2
4
.333
Bruce, Kyrsten  MU 
2
5
.286
Hoeft, Kallie  LU 
2
6
.250
Smith, Jena  WLC 
1
3
.250

 #4 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Moen, Mallory  CUW 
5
0
1.000
Johnson, Elizabeth  CUW 
3
0
1.000
Chahin,Mouna  IIT 
4
1
.800
Smith, Jena  WLC 
10
4
.714
Mies, Jennifer  CUW 
3
2
.600
Carew,Alyssa  EC 
3
3
.500
Smith, Cierra  MSOE 
3
4
.429
Counter, Erica  MU 
2
4
.333
Trang,Allyson  IIT 
1
2
.333
Leicht, Jessica  LU 
2
6
.250

 #5 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Mies, Jennifer  CUW 
5
0
1.000
Nissankula,Ramya  IIT 
4
1
.800
Olson, Aeryn  MU 
4
2
.667
Johnson, Elizabeth  CUW 
4
2
.667
Becker, Leah  MSOE 
5
3
.625
Modi, Yuti  MSOE 
3
2
.600
Hawley, Izzy  WLC 
7
7
.500
Dean,Lydia  EC 
2
2
.500
Pope, Sky  WLC 
2
2
.500
Andrae, Mia  CUW 
1
2
.333

 #6 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Modi, Yuti  MSOE 
6
0
1.000
Murphy,Ellie  EC 
4
1
.800
Helstad, Aubree  MU 
2
1
.667
Johnson, Elizabeth  CUW 
5
3
.625
Tesche,Manon  IIT 
3
2
.600
Choi, Christina  WLC 
4
3
.571
Pearson, Auden  CUW 
4
3
.571
Pope, Sky  WLC 
5
6
.455
Erbstoesser, Morgan  LU 
2
6
.250
Carlson, Cali  DU 
1
5
.167

Doubles Leaders

 ALL DOUBLES   
(Min 2 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Murphy,Ellie/Verbauwhede,Sydney  EC 
9
0
1.000
Budewitz, Ricki/Mies, Jennifer  CUW 
5
0
1.000
Johnson, Elizabeth/Moen, Mallory  CUW 
3
0
1.000
Andrae, Mia/Burkeland, Jordana  CUW 
2
0
1.000
Fuchs,Cecile/Verbauwhede,Ally  EC 
8
1
.889
Medema, Gabrielle/Sturm, Alex  WLC 
12
3
.800
Olson, Aeryn/Pokorny, Katrina  MU 
4
1
.800
Colbert,Morgan/Hance,Kylie  IIT 
7
2
.778
Chahin,Mouna/Nissankula,Ramya  IIT 
7
2
.778
Mies, Jennifer/Moen, Mallory  CUW 
7
2
.778

 #1 DOUBLES   
(Min 2 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Budewitz, Ricki/Mies, Jennifer  CUW 
5
0
1.000
Fuchs,Cecile/Verbauwhede,Ally  EC 
8
1
.889
Colbert,Morgan/Hance,Kylie  IIT 
7
2
.778
Larson, Cameron/Marron, Hannah  MSOE 
6
5
.545
Lewandowski, Emma/Paulson, Carly  MU 
4
4
.500
Budewitz, Ricki/Samuta, Ashley  CUW 
6
7
.462
Hartfield, Kaytlyn/Haskell, Katelynn  WLC 
7
11
.389
Hochstatter, Julia/Neiza, Sharon  DU 
2
5
.286
Babcock, Baylee/Conway, Sadie  LU 
1
7
.125
Hartfield, Kaytlyn/Pope, Sky  WLC 
0
3
.000

 #2 DOUBLES   
(Min 2 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Murphy,Ellie/Verbauwhede,Sydney  EC 
8
0
1.000
Johnson, Elizabeth/Moen, Mallory  CUW 
3
0
1.000
Carew,Alyssa/Kessel,Kinsey  EC 
2
0
1.000
Chahin,Mouna/Nissankula,Ramya  IIT 
4
1
.800
Bruce, Kyrsten/Counter, Erica  MU 
5
4
.556
Hawley, Izzy/Smith, Jena  WLC 
11
9
.550
Hamill,Natalie/Trang,Allyson  IIT 
2
2
.500
Clements, Katie/Smith, Cierra  MSOE 
4
6
.400
Andrae, Mia/Johnson, Elizabeth  CUW 
3
9
.250
Hoeft, Kallie/Leicht, Jessica  LU 
2
6
.250

 #3 DOUBLES   
(Min 2 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Andrae, Mia/Burkeland, Jordana  CUW 
2
0
1.000
Olson, Aeryn/Pokorny, Katrina  MU 
4
1
.800
Medema, Gabrielle/Sturm, Alex  WLC 
11
3
.786
Mies, Jennifer/Moen, Mallory  CUW 
7
2
.778
Chahin,Mouna/Nissankula,Ramya  IIT 
3
1
.750
Choi, Christina/Medema, Gabrielle  WLC 
3
1
.750
Moen, Mallory/Saniter, Ashley  CUW 
2
1
.667
Tesche,Manon/Trang,Allyson  IIT 
3
2
.600
Carew,Alyssa/Kessel,Kinsey  EC 
4
4
.500
Carranco, Liz/Sanchez-Gutierrez, M  AC 
1
1
.500


 Conference-Only Leaders
 

Singles Leaders

 ALL SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Mies, Jennifer  CUW 
8
0
1.000
Fuchs,Cecile  EC 
7
0
1.000
Verbauwhede,Sydney  EC 
7
0
1.000
Moen, Mallory  CUW 
6
0
1.000
Pearson, Auden  CUW 
3
0
1.000
Burgmeier,Maggie  EC 
3
0
1.000
Choi, Christina  WLC 
3
0
1.000
Johnson, Elizabeth  CUW 
7
1
.875
Verbauwhede,Ally  EC 
7
1
.875
Hance,Kylie  IIT 
6
1
.857

 #1 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Fuchs,Cecile  EC 
7
0
1.000
Colbert,Morgan  IIT 
6
1
.857
Budewitz, Ricki  CUW 
6
2
.750
Lewandowski, Emma  MU 
5
2
.714
Hartfield, Kaytlyn  WLC 
4
4
.500
Larson, Cameron  MSOE 
3
3
.500
Neiza, Sharon  DU 
2
6
.250
Babcock, Baylee  LU 
1
7
.125
Hanna, Kalei  AC 
0
5
.000

 #2 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Verbauwhede,Sydney  EC 
7
0
1.000
Hance,Kylie  IIT 
6
1
.857
Marron, Hannah  MSOE 
5
1
.833
Medema, Gabrielle  WLC 
5
3
.625
Paulson, Carly  MU 
3
2
.600
Andrae, Mia  CUW 
3
2
.600
Samuta, Ashley  CUW 
1
2
.333
Conway, Sadie  LU 
2
6
.250
Hochstatter, Julia  DU 
1
6
.143
Irfan, Merub  AC 
0
5
.000

 #3 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Moen, Mallory  CUW 
3
0
1.000
Verbauwhede,Ally  EC 
6
1
.857
Clements, Katie  MSOE 
4
1
.800
Haskell, Katelynn  WLC 
6
2
.750
Andrae, Mia  CUW 
2
1
.667
Trang,Allyson  IIT 
3
2
.600
Bruce, Kyrsten  MU 
2
3
.400
Smith, Cierra  MSOE 
1
2
.333
Hoeft, Kallie  LU 
2
6
.250
Anhalt, Stephanie  DU 
1
5
.167

 #4 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Moen, Mallory  CUW 
3
0
1.000
Johnson, Elizabeth  CUW 
3
0
1.000
Chahin,Mouna  IIT 
4
1
.800
Smith, Jena  WLC 
6
2
.750
Carew,Alyssa  EC 
3
2
.600
Smith, Cierra  MSOE 
2
3
.400
Counter, Erica  MU 
2
3
.400
Becker, Leah  MSOE 
1
2
.333
Leicht, Jessica  LU 
2
6
.250
Candelas, Jacqueline  DU 
1
5
.167

 #5 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Mies, Jennifer  CUW 
4
0
1.000
Olson, Aeryn  MU 
4
1
.800
Nissankula,Ramya  IIT 
4
1
.800
Modi, Yuti  MSOE 
2
1
.667
Becker, Leah  MSOE 
3
2
.600
Hawley, Izzy  WLC 
4
4
.500
Dean,Lydia  EC 
1
2
.333
Cha, Bobainah  LU 
2
6
.250
Fahner, Alyssa  DU 
1
6
.143
Irfan, Michal  AC 
0
6
.000

 #6 SINGLES   
(Min 3 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Modi, Yuti  MSOE 
4
0
1.000
Choi, Christina  WLC 
3
0
1.000
Pearson, Auden  CUW 
3
0
1.000
Johnson, Elizabeth  CUW 
2
1
.667
Helstad, Aubree  MU 
2
1
.667
Murphy,Ellie  EC 
2
1
.667
Tesche,Manon  IIT 
3
2
.600
Pope, Sky  WLC 
2
3
.400
Erbstoesser, Morgan  LU 
2
6
.250
Carlson, Cali  DU 
1
5
.167

Doubles Leaders

 ALL DOUBLES   
(Min 2 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Murphy,Ellie/Verbauwhede,Sydney  EC 
6
0
1.000
Budewitz, Ricki/Mies, Jennifer  CUW 
5
0
1.000
Olson, Aeryn/Pokorny, Katrina  MU 
4
0
1.000
Mies, Jennifer/Moen, Mallory  CUW 
3
0
1.000
Johnson, Elizabeth/Moen, Mallory  CUW 
3
0
1.000
Andrae, Mia/Burkeland, Jordana  CUW 
2
0
1.000
Fuchs,Cecile/Verbauwhede,Ally  EC 
6
1
.857
Chahin,Mouna/Nissankula,Ramya  IIT 
6
1
.857
Colbert,Morgan/Hance,Kylie  IIT 
6
1
.857
Hawley, Izzy/Smith, Jena  WLC 
6
2
.750

 #1 DOUBLES   
(Min 2 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Budewitz, Ricki/Mies, Jennifer  CUW 
5
0
1.000
Colbert,Morgan/Hance,Kylie  IIT 
6
1
.857
Fuchs,Cecile/Verbauwhede,Ally  EC 
6
1
.857
Lewandowski, Emma/Paulson, Carly  MU 
4
2
.667
Budewitz, Ricki/Samuta, Ashley  CUW 
2
1
.667
Larson, Cameron/Marron, Hannah  MSOE 
5
3
.625
Hartfield, Kaytlyn/Haskell, Katelynn  WLC 
3
5
.375
Hochstatter, Julia/Neiza, Sharon  DU 
2
5
.286
Babcock, Baylee/Conway, Sadie  LU 
1
7
.125
Hanna, Kalei/Thor, Maisheng  AC 
0
3
.000

 #2 DOUBLES   
(Min 2 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Murphy,Ellie/Verbauwhede,Sydney  EC 
5
0
1.000
Johnson, Elizabeth/Moen, Mallory  CUW 
3
0
1.000
Carew,Alyssa/Kessel,Kinsey  EC 
2
0
1.000
Chahin,Mouna/Nissankula,Ramya  IIT 
4
1
.800
Hawley, Izzy/Smith, Jena  WLC 
6
2
.750
Bruce, Kyrsten/Counter, Erica  MU 
5
2
.714
Hamill,Natalie/Trang,Allyson  IIT 
1
1
.500
Clements, Katie/Smith, Cierra  MSOE 
3
4
.429
Andrae, Mia/Johnson, Elizabeth  CUW 
2
3
.400
Hoeft, Kallie/Leicht, Jessica  LU 
2
6
.250

 #3 DOUBLES   
(Min 2 decisions)
Team   
  W  
  L  
Pct
Olson, Aeryn/Pokorny, Katrina  MU 
4
0
1.000
Mies, Jennifer/Moen, Mallory  CUW 
3
0
1.000
Andrae, Mia/Burkeland, Jordana  CUW 
2
0
1.000
Chahin,Mouna/Nissankula,Ramya  IIT 
2
0
1.000
Medema, Gabrielle/Sturm, Alex  WLC 
6
2
.750
Tesche,Manon/Trang,Allyson  IIT 
3
2
.600
Carranco, Liz/Sanchez-Gutierrez, M  AC 
1
1
.500
Carew,Alyssa/Kessel,Kinsey  EC 
2
3
.400
Becker, Leah/Modi, Yuti  MSOE 
2
4
.333
Cha, Bobainah/Erbstoesser, Morgan  LU 
2
6
.250