2022 NACC Indoor Track & Field Championships

Friday-Saturday, Feb. 25-26, 2022
at Willmore Center Field House, Ripon, Wis.
Host: Edgewood College
#NACCitfchamps 

Admission:
Adults – One-Day Pass $7 / Two-Day Pass $10
Senior Citizens - One-Day Pass $5 / Two-Day Pass $7
Children (HS and younger) – One-Day Pass $3 / Two-Day Pass $5
Students of NACC Institutions – Free w/ Student ID

MEET SCHEDULE - FINAL

Friday
9:00 a.m. Facility Opens  
     
Multi-Events
11:00 a.m. Pentathlon (60H, HJ, SP, LJ, 800)
12:00 p.m. Heptathlon (60, LJ, SP, HJ)
     
Field Events (all finals)
3:00 p.m. Long Jump M/W
  Pole Vault W/M
  Weight Throw W/M
     
Running Events
4:00 p.m. 60 hurdles W/M (prelims)
4:20 p.m. 60 dash W/M (prelims)
5:05 p.m. 5000 W/M (finals)
5:50 p.m. Distance Medley Relay W/M (finals)
     
     
Saturday
7:00 a.m. Facility Opens  
     
Multi-Events
9:00 a.m. Heptathlon (60H, PV, 1000)  
     
Field Events (all finals)
11:00 a.m. Triple Jump M/W
  High Jump W/M
  Shot Put W/M
     
Running Events (all finals)
1:00 p.m. Mile run W/M
1:30 p.m. 60 hurdles W/M
1:45 p.m. 400 dash W/M
2:00 p.m. 60 dash W/M
2:15 p.m. 800 run W/M
2:45 p.m. 200 dash W/M
3:00 p.m. 3000 run W/M
3:45 p.m. 4x400 relay W/M
4:45 p.m. Awards Ceremony  

 

Men's Standings

Place School Points
1. St. Norbert 146.5
2. MSOE 146
3. Benedictine 128
4. Aurora 93.5
5. Wisconsin Lutheran 64
6. Concordia Wisconsin 59
7. Illinois Tech 13
8. Edgewood 10
9. Concordia Chicago 3
10. Lakeland 0
  Marian 0

 

 

Women's Standings

Place School Points
1. St. Norbert 222.4
2. Concordia Chicago 114
3. Concordia Wisconsin 59.4
4. Wisconsin Lutheran 59
5. Aurora 52.2
6. Benedictine 51
7. MSOE 47
8. Edgewood 41
9. Lakeland 9
10. Illinois Tech 4
11. Marian 0

 

 

Men's Indoor Track & Field Awards
Athlete of the Year: TBD
Track Athlete of the Meet: DJ Anderson, Benedictine
Field Athlete of the Meet: Robbie Peterson Jr., Aurora
Freshman of the Meet: Adam Shaw, MSOE
Coaching Staff of the Year: St. Norbert College (Don Augustine, head coach)
 
Women's Indoor Track & Field Awards
Athlete of the Year: TBD
Track Athlete of the Meet: Kayla Armstrong, Concordia Chicago
Field Athlete of the Meet: tie, Madeline Bobinski, Concordia Chicago, and Lauren Rottier, St. Norbert College
Freshman of the Meet: Deyanneira Colon Maldonado, Aurora
Coaching Staff of the Year: St. Norbert College (Don Augustine, head coach)