CUC's Armstrong Sprints to Top Prelim Time in 400 at Nationals

CUC's Armstrong Sprints to Top Prelim Time in 400 at Nationals

GREENSBORO, N.C. (naccsports.org) --- Concordia University Chicago sprinter Kayla Armstrong qualified for her second event final with a win in her preliminary heat Friday, while three other Northern Athletics Collegiate Conference (NACC) competitors picked up ninth place finishes on the second day of the 2021 NCAA Division III Outdoor Track and Field Championships on the Irwin Belk Track at Truist Stadium on the campus of North Carolina A&T State University.


Schedule/Live Results


Armstrong put up a blistering time in her heat of the 400-meter dash, posting a 55.51-second mark and topping the rest of her heat by nearly half a second (0.46).

For the second day in a row, Wisconsin Lutheran College's Kendra Schumacher was squeezed out of an event final at the last second. She finished fourth in her heat of the 100-meter dash with a time of 11.98. Needing to qualify for the final based on time due to where she finished in her heat, she missed the final transfer spot by 0.03 seconds.

The same held true for Benedictine University's DJ Anderson in the 400. He finished fourth in the opening heat with a time of 48.01 seconds but missed the field for the final by 0.06 seconds.

Edgewood College's Lucas Caminiti capped the evening with a ninth-place finish in the 3,000 steeplechase with a 9:20.50 clocking, missing a points-paying position and all-America honors by less than a second.

The NACC effort at the national championships will continue into the final day on Saturday as CUC's Kayla Armstrong will compete in the 200 (1:40 p.m. CT) and 400 (12:10 p.m. CT) finals. Teammate Simone Wilson will run for a national title in the 400 hurdles (1:15 p.m.), and Aurora University's Jocelyn Ocon will compete for a title in the hammer throw (1:00 p.m. CT).

On the men's side, Benedictine University will compete in the final of the 4x100 relay at 11:15 a.m. CT. 

WOMEN          
Event Student-Athlete School Seed Mark Schedule
Hammer Throw Jocelyn Ocon Aurora 5th 55.21m Saturday, 2 p.m. 
100m Kendra Schumacher Wisconsin Lutheran 12th 12.05 Prelims: 11.98 (9th; 4th in heat); DNQ for final 
200m Kayla Armstrong Concordia Chicago 3rd 24.23 Prelims: 24.14 (won heat; adv. to final)
Final: Saturday, 2:40 p.m. 
200m Kendra Schumacher Wisconsin Lutheran 7th 24.44 Prelims: 24.63 (9th; 3rd in heat); DNQ for final
400m Kayla Armstrong Concordia Chicago 3rd 55.72 Prelims: 55.51 (won heat; adv. to final)
Final: Saturday, 1:10 p.m. 
400m hurdles Simone Wilson Concordia Chicago 4th 1:01.50 Prelims: 61.02 (won heat; adv. to final)
Final: Saturday, 2:15 p.m. 
           
MEN          
Event Student-Athlete School Seed Mark Schedule
400m DJ Anderson Benedictine 5th 47.78 Prelims: 48.01 (9th; 4th in heat); DNQ for final
3000m steeplechase Lucas Caminiti Edgewood 3rd 9:06.6 9th (9:20.50)
4x100 Harris, Anderson, K.Agwomoh, Fleming Benedictine 5th 41.14 Prelims: 41.20 (4th in heat; adv. to final)
Final: Saturday, 12:15 p.m. 
Long Jump Matt Fleming Benedictine 6th 7.36m 2nd (7.24m; 23-9), All-American