2008 Northern Athletics Conference Men's Soccer Awards

Defensive Player of the Year: Mike Kapusta, Dominican
Offensive Player of the Year: Matt Kochanowski, Dominican
Freshman of the Year: Edwin Lagunas, Dominican
Coach of the Year: Erick Baumann, Dominican

First Team All-Northern Athletics Conference
Piotr Sliwa Dominican GK Sr. Chicago, Ill.
Brian Barnett Aurora D Sr. Peoria, Ill.
Brad Dent Concordia Wisconsin D Sr. Carol Stream, Ill.
Mike Kapusta Dominican D So. Bartlett, Ill.
Jerrid Dokey Edgewood M Jr. Green Bay, Wis.
Kevin Fitchett Lakeland M Sr. Green Bay, Wis.
Plamen Pamukov Dominican M Sr. Addison, Ill.
Justin Pedersen Aurora M Jr. Carol Stream, Ill.
Juan Carlos Saldana Dominican M Jr. O'Fallon, Mo.
Jon Waldhart Concordia Wisconsin M Sr. West Bend, Wis.
Chase Corricelli Aurora F Sr. Peoria, Ill.
Matt Kochanowski Dominican F Sr. Arlington Heights, Ill.
Edwin Lagunas Dominican F Fr. Waukegan, Ill.
John Varebrook MSOE F Sr. Elm Grove, Wis.
         
Second Team All-Northern Athletics Conference
Tom Anderson Concordia Wisconsin GK Jr. Oconomowoc, Wis.
Jim Brandon Edgewood D Sr. DeForest, Wis.
Jordan Engedal MSOE D Sr. Eau Claire, Wis.
Rob Ogden Marian D So. Gurnee, Ill.
Edgar Albarran Wisconsin Lutheran M Sr. Kenosha, Wis.
Mike Emma Aurora M So. Batavia, Ill.
Sergio Realegeno Concordia Wisconsin M Fr. Bartlett, Ill.
Steve Samuel Concordia Wisconsin M Sr. Brookfield, Wis.
Peter Xiong Marian M Jr. Fond du Lac, Wis.
Andriy Apetrey Edgewood F Jr. Lozani, Ukraine
Trevor Hess Concordia Wisconsin F Jr. Hartland, Wis.
Brandon Holm Concordia Chicago F Sr. Crystal Lake, Ill.
Andrew Solarek Maranatha F Sr. Greenwood, Ind.
Ryan Malo Lakeland F Jr. Beach Park, Ill.

Honorable Mention: Matt Eisold, Wisconsin Lutheran (Jr., GK); Tyler Duellman, Edgewood (Sr., D); Christian Foote, Aurora (Fr., D); Bryan Oliver, Maranatha (Sr., D); Joe Westrich, MSOE (So., D); Danny Kolokoski, MSOE (So., M); Brett Olson, Benedictine (So., M); Fernando Cervantes, Concordia Chicago (Sr., F); Giancarlo Chavez, Benedictine (So., F).

All-Freshman Team
Ross Soukup Lakeland GK Fr. Plymouth, Wis.
Tomasz Duda Aurora D Fr. Romeoville, Ill.
Christian Foote Aurora D Fr. St. Charles, Ill. 
Mark Forbing Aurora D Fr. Fort Wayne, Ind.
Troy Hughes Concordia Wisconsin D Fr. Kenosha, Wis.
Pat Kelly MSOE D Fr. Slinger, Wis.
Jacob Mayenschein Wisconsin Lutheran D Fr. Dousman, Wis.
Mariusz Napiorkowski Dominican D Fr. Norridge, Ill.
Matt Pampuch Edgewood M Fr. Oconomowoc, Wis
Matt Pena Marian M Fr. Burlington, Wis.
Sergio Realegeno Concordia Wisconsin M Fr. Bartlett, Ill.
Lionel Tovar Dominican M Fr. Cicero, Ill.
Edwin Lagunas Dominican F Fr. Waukegan, Ill.
Josh Payne MSOE F Fr. Glen Ellyn, Ill.
Gianluca Zicchi Concordia Chicago F Fr. London, England